Staff
Rebecca Morrisey

Rebecca Morrisey
School Principal
785-295-3156

Rodney Johnson

Rodney Johnson
Associate Principal
785-295-3153

Rob Hays

Rob Hays
Assistant Principal
Div. 1 (A-D)
785-295-3185

Matthew Frost

Matthew Frost
Assistant Principal
Div. 2 (E-K)
785-295-3183

Ryan Arnold

Ryan Arnold
Assistant Principal
Div. 3 (L-Ri)
785-295-3206

Dr. Laura Lyons

Dr. Laura Lyons
Assistant Principal
Div. 4 (Ro-Z)
785-295-3206

Patricia Bordewick

Patricia Bordewick
Department Chair
Division 1 (A-D)
785-295-3164

Angela Lewis

Angela Lewis
Division 2 (E-K)
785-295-3166

Autumn Weyand

Autumn Weyand
Division 3 (L-Ri)
785-295-3163

Heather Prothe

Heather Prothe
Division 4 (Ro-Z)
785-295-3167

Deb Fallon

Deb Fallon
Personal/Social (A-K)
785-295-3169

Greg Fallon

Greg Fallon
Personal/Social
785-295-3168

Language Arts


Danica Bender

Danica Bender
Language Arts

Kirsten Cigler

Kirsten Cigler
Language Arts
785-295-3376

Deana Cowan

Deana Cowan
Language Arts
785-295-3298

Heather Hathcock

Heather Hathcock
Language Arts
785-295-3317

Elaine Henry

Elaine Henry
Language Arts
785-295-3150

Jennifer Hixson

Jennifer Hixson
Special Education
785-295-3195

Heather Hooper

Heather Hooper
Language Arts
785-295-3350

Ashley Jelovnik

Ashley Jelovnik
Language Arts

Shauna King

Shauna King
Language Arts
785-295-3302

Tonia Lauxman

Tonia Lauxman
Language Arts
785-295-3372

Rebecca Morrisey

Katelynn Madl
Language Arts

Cody Miller

Cody Miller
Language Arts

Linda Peterson

Linda Peterson
Language Arts
785-295-3368

Heather Reynolds

Heather Reynolds
Language Arts
785-295-3296

Andrew Truelson

Andrew Truelson
Language Arts
785-295-3311

Mathematics


Joleen Whitfill

Joleen Whitfill
Department Chair
Math
785-295-3156

Cheryl Barb-Tollett

Cheryl Barb-Tollett
Department Co-Chair
Math
785-295-3384

Ken Bennett

Ken Bennett
Department Chair
Math
785-295-3385

Pat Brewster

Pat Brewster
Math
785-295-3387

Tess Cabili

Tess Cabili
Math
785-295-3338

Cecilia Comahig

Cecilia Comahig
Math
785-295-3337

Jim Grosdidier

Jim Grosdidier
Math
785-295-3386

Denise Heavner

Denise Heavner
Math
785-295-3305

Clare Kwan

Clare Kwan
Math
785-295-3305

John Lewis

John Lewis
Math
785-295-3292

Eduardo Sanz Leal

Eduardo Sanz Leal
Dual Language Math Teacher

Jennifer Womack

Jennifer Womack
Math
785-295-3388

Science


Nicholas Anderson

Nicholas Anderson
Department Co-Chair
Science
785-295-3367

Kenya Patzer

Kenya Patzer
Department Co-Chair
Science
785-295-3156

Christine Audo

Christine Audo
Science
785-295-3328

Smitha Elangikal

Smitha Elangikal
Science
785-295-3335

Karla Gaines

Karla Gaines
Science
785-295-3371

Emily Lewis

Emily Lewis
Science

Rosalina Nitollama

Rosalina Nitollama
Science
785-295-3320

Lindsay Rowley

Lindsay Rowley
Science
785-295-3322

Lynne Teaford

Lynne Teaford
Science
785-295-3325

Josh Thomason

Josh Thomason
Science
785-295-3236

Steve Skoczek

Steve Skoczek
Science

Kerry Zimmerman

Kerry Zimmerman
Science
785-295-3324

Social Studies


Jason Drinkard

Jason Drinkard
Department Co-Chair
Social Studies
785-295-3290

Dustin Rimmey

Dustin Rimmey
Department Co-Chair
Social Studies
785-295-3226

James Dewell

James Dewell
Social Studies
785-295-3361

Lucinda Evans

Lucinda Evans
Social Studies

Paul Gronquist

Paul Gronquist
Social Studies
785-295-3361

Eli Horn

Eli Horn
Social Studies
785-295-3234

John Keller

John Keller
Social Studies
785-295-3360

Ryan Nelson

Ryan Nelson
Social Studies
785-295-3295

Jason Nichol

Jason Nichol
Social Studies
785-295-3348

Sam Schumann

Sam Schumann
Social Studies
785-295-3300

Loren Smith

Loren Smith
Social Studies
785-295-3352

Alexander Wal

Alexander "Xander" Wall
Intro to Law Enforcement

Phillip Wrigley

Phillip Wrigley
Social Studies
785-295-3344

Art


Josh Davis

Josh Davis
Department Chair
Art
785-295-3382

Ryan Howerton

Ryan Howerton
Art

Scott Lee

Scott Lee
Art

Mona Morrissey

Mona Morrissey
Art
785-295-3381

Sean O'Callaghan

Sean O'Callaghan
Art
785-295-3212

Susan Winkleman

Susan Winkleman
Art
785-295-3389

Katie Wood

Katie Wood
Art
785-295-3379

Automotive Technology


Dean Fairweather

Dean Fairweather
Department Chair
Automotive Technology
785-295-3299

Gilbert Hall

Gilbert Hall
Automotive Technology

Business


Murray Moore

Murray Moore
Department Chair
Business

Mark Dietzler

Mark Dietzler
Business

FACS


Heather Campbell

Heather Campbell
FACS
785-295-3357

Syndia Coursen

Syndia Coursen
FACS

Gina Lyon

Gina Lyon
FACS
785-295-3355

Beth Webb

Beth Webb
FACS
785-295-3237

Journalism


Heather Hooper

Heather Hooper
Journalism
785-295-3350

Ric Palma

Ric Palma
Journalism
785-295-3354

Music


Eric Bradshaw

Eric Bradshaw
Department Chair
Music
785-295-5850

Jennifer Antonetti

Jennifer Antonetti
Music
785-295-5850

Ashley Coffman

Ashley Coffman
Music

Sal Cruz

Sal Cruz
Music
785-295-3156

Daniel McCready

Daniel McCready
Music

Kenya Patzer

Kenya Patzer
Music
785-295-3327

Jodi Boyd

Jodi Boyd
Accompanist

Alicia Schoenberger

Alicia Schoenberger
Student Teacher

Physical Education


Walt Alexander

Walt Alexander
Department Co-Chair
Physical Education
785-295-3339

David Tiffany

David Tiffany
Department Co-Chair
Physical Education
785-295-3326

Bridget Bargmann

Bridget Bargmann
Physical Education

Melissa Campbell

Melissa Campbell
Physical Education

Micheal Canacari

Micheal Canacari
Physical Education

Emily Caryl

Emily Caryl
Physical Education
785-295-3309

Eric King

Eric King
Physical Education

Rhetorical Arts/Theatre


Derek Jensen

Derek Jensen
Department Chair
Theatre
785-295-3319

Jeff Kaufman

Jeff Kaufman
Theatre
785-295-3183

Ric Palma

Ric Palma
Rhetorical Arts
785-295-3354

Amanda Porter

Amanda Porter
Theatre
785-295-3314

MCJROTC


Brad Stallbaumer

Brad Stallbaumer
Department Chair
Master Gunny
785-295-3299

Jason Morrison

Jason Morrison
MJROTC
Instructor

World Languages


Dawn Romero-Hunter

Dawn Romero-Hunter
Department Chair
World Languages
785-295-3333

Stephanie Crawfor

Stephanie Crawford
World Languages

Thelma Galvez-Aldape

Thelma Galvez-Aldape
World Languages

Abbriell Hirsh

Abbriell Hirsh
World Languages

Yi Su

Yi Su
World Languages

Cathy Terrell

Cathy Terrell
World Languages
785-295-3334

Athletic Department


Erich Singer

Erich Singer
Athletic Director
785-295-3157

Ashley Zeltwanger

Ashley Zeltwanger
Athletic Trainer
785-295-3219

Career Vocational and Transition


Misty Louderback

Misty Louderback
CV&T
785-295-3194

Fran Heironimus

Fran Heironimus
CV&T
785-295-3218

Peggy Hidalgo

Peggy Hidalgo
CV&T
785-295-3184

Communities in Schools


Eugene Jones

Eugene Jones
CiS

English Learners


Phillip Wrigley

Phillip Wrigley
Department Chair
EL
785-295-3344

Mary Casey

Mary Casey
EL

Roger Laubengayer-Mena

Roger Laubengayer-Mena
EL

Gifted Facilitators


Cheryl McPherson

Cheryl McPherson
Gifted Facilitator

Sara Schafer

Sara Schafer
Gifted Facilitator
785-295-3204

Instructional Coach


Jolie Darby

Jolie Darby
Instructional Coach
785-295-3208

Jag-K Specialist


Carlos Kelly

Carlos Kelly
Jag-K Specialist

Teresa Leslie-Canty

Teresa Leslie-Canty
Jag-K Specialist
785-295-3202

Media Center


Sue Patrick

Sue Patrick
Media Specialist
785-295-3231

Peggy Quirin

Peggy Quirin
Asst Specialist
785-295-3232

Online Classes


Randy Baldwin

Randy Baldwin
Online Classes
785-295-3366

Lisa Spurlock

Lisa Spurlock
Online Classes
785-295-3369

Social Workers


Jaylyn Beaty

Jaylyn Beaty
Social Worker

Maria Denney

Maria Denney
Social Worker
785-295-7185

Craig Kaherline

Craig Kaberline
Mental Health Intervention Project

Norella Munoz

Norella Munoz
Social Worker

Oscar

Oscar
Counseling Dog

Alecia Rivera

Alecia Rivera
Social Worker

Special Education


Lori Roenbaugh

Lori Roenbaugh
Department Chair
Special Education
785-295-3195

Hannah Alexander

Hannah Alexander
Special Education
785-295-3182

Kari Baker

Kari Baker
Special Education

Richard Bolejack

Richard Bolejack
Special Education
785-295-3199

Brenda Brower

Brenda Brower
Special Education
785-295-3189

Sara Burgess

Sara Burgess
Special Education

Janette Bush

Janette Bush
Special Education
785-295-3316

Nick Cummings

Nick Cummings
Special Education

Neriza DelCastillo

Neriza Del Castillo
Special Education
785-295-3307

Kristi Essman

Kristy Essman
Special Education

Kandi Granado

Kandi Granado
Special Education
785-295-3308

Linda Green

Linda Green
Special Education

Melissa Jeanneret

Melissa Jeanneret
Special Education
785-295-3359

Kim Merrill

Kim Merrill
Special Education

Shane Miles

Shane Miles
Special Education
785-295-3343

Arlaine Obenieta

Arlaine Obenieta
Special Education
785-295-3340

Jeff Phillips

Jeff Phillips

George Turkovic

George Turkovic
Special Education
785-295-3214

Micheal Uphoff

Micheal Uphoff
Special Education

Custodial Service


Linda Palmore

Linda Palmore
Head Building
Operator
785-295-3175

Joan Anderson

Joan Anderson
Night Lead
Supervisor

Dylan Babb

Dylan Babb
Building Operator

Ronnie Boos

Ronnie Boos
Building Operator

Everett Carter

Everett Carter
Building Operator

Shaniece Daniels

Shaniece Daniels
Building Operator

Jake Grindol

Jake Grindol
Building Operator

Frank Jacobs

Frank Jacobs
Building Operator
785-295-3156

Joe Laccheo

Joe Laccheo
Building Operator

Mark Smith

Mark Smith
Building Operator

Dennis Watson

Dennis Watson
Building Operator

Financial Office


Shelly Reed

Shelly Reed
Financial Office
785-295-3185

Food Services


Richard Smith

Richard Smith
Food Service
Department Head

Tina Amina

Tina Amina
Food Service

Juana Archiniego

Juana Archiniego
Food Service

Juana Sanchez-Arciniega

Juana Sanchez-Arciniega
Food Service

Thad Decker

Thad Decker
Food Service

Janet Elrod

Janet Elrod
Food Service

Micheal Fisher

Micheal Fisher
Food Service

Laura Freeman

Laura Freeman
Food Service

David Lawreenz

David Lawrenz
Food Service

Sultana Muhammad

Sultana Muhammad
Food Service

Mary beth Munoz

Mary Beth Munoz
Food Service

Evangelina Nunez

Evangelina Nunez
Food Service

Teresa Mendoza Ocampo

Teresa Mendoza Ocampo
Food Service

Kelly Ortiz

Kelly Ortiz
Food Service

Elsa Rangel

Elsa Rangel
Food Service

Mary Scharton

Mary Scharton
Food Service

Bev Stone

Bev Stone
Food Service

Barbara Thomas

Barbara Thomas
Food Service

Sandy Villegas

Sandy Villegas
Food Service

Rebecca Wheeler

Rebecca Wheeler
Food Service

Health Clinic


Mandi Huntley

Mandi Huntley
Health Clinic Nurse
785-295-3172

Tonya Sims

Tonya Sims
Health Clinic Health
Aide
785-295-3172

Historical Society


Joan Barker

Joan Barker
Historical Society
785-295-3200

I.T. Department


Dominic Carreno

Dominic Carreno
I.T.
785-295-4753

Office Assistants


Debra Scrimsher

Debra Scrimsher
Administative Asst.
to the Principal
785-295-3156

Althea Henderson

Althea Henderson
Admin. Asst. to the
Associate Principal
785-295-3153

Wilda Edwards

Wilda Edwards
Division 1 & 2
785-295-3185

Briseida Sandoval

Briseida Sandoval
Division 3 & 4
785-295-3206

Teresa Simon

Teresa Simon
Registrar
785-295-3170

Zerlysa Atkinson

Zerlysa Atkinson
Attendance
785-295-3188

Paraprofessionals


Claudia Arzate

Claudia Arzate
Paraprofessional

Laura Baatrup

Laura Baatrup
Paraprofessional

Pat Blue

Pat Blue
Paraprofessional

Bryan Crawford

Bryan Crawford
Paraprofessional

Austene (Micki) Gates

Austene (Micki) Gates
Paraprofessional

Candy Gonzales

Candy Gonzales
Paraprofessional

Linda Green

Linda Green
Paraprofessional

Angela Haggard

Angela Haggard
Paraprofessional

Fran Heironimus

Fran Heironimus
Paraprofessional

Jaun Perez

Juan Perez
Paraprofessional/ELL

Melody Richard

Melody Richard
Paraprofessional

Police Officers


Brian Hill

Brian Hill
Police Officer

Megan Kirby

Megan Kirby
Police Officer

Gary Williams

Gary Williams
Police Officer

Dan Kelly

Dan Kelly
Police Officer