×
Lunch Menu
Home Staff Athletics Alumni
☰ Topeka High School
Welcome back!
Back To Top
Athletics
Athletics
Baseball Baseball Shane Miles smiles@tps501.org
Softball Softball Aryn McCoy amccoy@tps501.org
Track & Field Track & Field Walt Alexander walexander@tps501.org
Men's Golf Men's Golf Ryan Nelson rnelson@tps501.org
Women's Soccer Women's Soccer Derek Snook dsnook@tps501.org
Women's Swimming Women's Swimming Ken Bennett kbennett@tps501.org
Men's Tennis Men's Tennis Duane Pomeroy dpomeroy@tps501.org
Spring Results
 
The Topeka High Lady Trojans hosted their 3rd meet of the season. We placed 4th out of 8 teams. We fell short on catching Emporia (305) to our 299. We pulled ahead of Shawnee Heights by 3 points. Attached is the results of the whole meet. I will give the highlights of our results. Top 16 places score.
200 Medley Relay
A (Hodge, Hatesohl, Millhuff, Starbuck) placed 2nd with a time of 2:09.45 (State Consideration Time)
B (Kibbe, McGuire, Jenning-Ramirez, Palma) placed 14th with a time of 2:51.97
200 Free
Amelia Millhuff placed 2nd with a time of 2:09.90 (State Consideration Time)
200 IM
Makayla Geil placed 4th with a time of 2:38.52
Kathryn Price placed 8th with a time of 2:44.36
.50 Free
Leah Starbuck placed 6th with a time of 29.20
Diving
Alyssa Morrell placed 5th with a score of 178.80
Janessa Moreno placed 9th with a score of 141.20
100 Fly
Olivia Jenning Ramirez placed 14th with a time of 1:46.60
100 Free
Sophia Hodge placed 3rd with a time of 1:02.90
Leah Starbuck placed 6th with a time of 1:05.76
500 Free
Makayla Geil placed 2nd with a time of 6:07.07
Aubrey Zimmerman placed 12th with a time of 7:58.64
200 Free Relay
A (Geil, Starbuck, Millhuff, Hodge) placed 5th with a time of 1:56.03 (State Consideration Time)
B (Kibbe, Palma, Johnston, Price) placed 13th with a time of 2:13.86
100 Back
Sophia Hodge placed 2nd with a time of 1:07.89 (State Consideration Time)
Amelia Millhuff placed 6th with a time of 1:10.47
100 Breast
Grace Hatesohl placed 2nd with a time of 1:23.12
Kathryn Price placed 5th with a time of 1:26.86
400 Free
A ( Johnston, Price, Hatesohl, Geil) placed 8th with a time of 4:41.17
B (Palma, Ludlum, Zimmerman, Jenning-Ramirez) placed 13th with a time of 5:37.05
More Info

On Friday the Topeka High Lady Trojan Swim Team competed in the City meet. We placed 4th out of 6 teams, with a score of 337 points. We had 3 girls earn All City First Team, Alyssa Morrell, Sophia Hodge, and Amelia Millhuff. We had 3 girls earn All City Second Team, Makayla Geil, Leah Starbuck and Kathryn Price. (attached is a list of all the All City Members) I will highlight Topeka Highs times and places. Top 16 places score.
 
  200 Medley Relay
  A (Hodge, Hatesohl, Millhuff, Starbuck) placed 2nd with a time of 2:06.41 State Qualifying Time
  B (Caracioni, Price, Geil, Johnston) placed 10th with a time of 2:29.00
 
  200 Free
  Amelia Millhuff placed 1st with a time of 2:05.32 State Qualifying Time
  Aubery Zimmerman placed 15th with a time of 2:52.24
 
  200 IM
  Kathryn Price placed 5th with a time of 2:37.07
  Makayla Geil placed 6th with a time of 2:38.05
 
  50 Free
  Leah Starbuck placed 5th with a time of 28.10
  Grace Hatesohl placed 10th with a time of 29.55
 
  Diving
  Alyssa Morrell placed 1st with a score of 226.15 State Qualifying Score
  Janessa Moreno placed 6th with a score of 164.45
  Mia Martinez placed 11th with a score of 64.00
 
  100 Fly
  Amelia Millhuff placed 4th with a time of 1:10.08
 
  100 Free
  Sophia Hodge placed 3rd with a time of 59.49 State Consideration Time
  Leah Starbuck placed 6th with a time of 1:03.21
  Madison Johnston placed 16th with a time of 1:11.51
 
  500 Free
  Makayla Geil placed 3rd with a time of 5:55.11 State Consideration Time
  Aubrey Zimmerman placed 13th with a time of 7:51.19
  Katelin Storrer placed 15th with a time of 9:37.26
 
  200 Free Relay
  A (Zimmerman, Palma, Johnston, Kibbe) placed 11th with a time of 2:15.18
  B (McGuire, Storrer, Ludlum, Bejanara) palced 13th with a time of 2:46.30
 
  100 Back
  Sophia Hodge placed 1st with a time of 1:04.63 State Qualifying Time
  Irene Caracioni placed 15th with a time of 1:41.99
 
  100 Breast
  Kathryn Price placed 5th with a time of 1:23.72
  Mary McGuire placed 16th with a time of 1:42.22
 
  400 Free Relay
  A (Geil, Starbuck, Millhuff, Hodge) placed 3rd with at time of 4:07.25 State Qualifying Time
  B (Kibbe, Caracioni, Johnston, Price) placed 10th with a time of 4:56.51
  More Info

Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/29/19 Junction City High School JV/V Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/05/19 Topeka West High School JV/V Hummer Sports Park-A 4:00 p.m.
04/12/19 Manhattan High School V/JV Manhattan 4:00 p.m.
04/15/19 Seaman High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/17/19 Seaman JV Quad. JV Seaman 4:00 p.m.
04/18/19 S.M. Softball Festival V CBAC 3:30 p.m.
04/19/19 Highland Park Highschool V/JV Hummer Sports Park-A 4:00 p.m.
04/24/19 Washburn Rural High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/26/19 Hayden High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/27/18 Highland Park V/JV HSP 4:00/6:00 p.m.
04/30/19 Emporia High School V/JV Emporia 4:00 p.m.
05/07/19 Shawnee High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.

05/13/19 - 05/16/19

Regionals V TBA TBA
05/23/19 - 05/24/19 State V TBA TBA
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Julia Allen 12
Breanna Allen-Snider 10
Jaryn Benning NA
Savannah Cisnaros NA
Hannah Clark NA
Onyx Davis NA
Madison Flangan NA
Erika Hartman NA
Jayme Herman-Dye 12
Skyler Jackson NA
Kyia Jenson NA
Mikayla Keeling 12
Alynne Kettler 11
Kiana McMillan NA
Leandra Pahmahmie NA
Beth Peterson NA
Roni Raines 10
CiCi Stallons NA
Skye Stanley NA
Sierra Stanley NA
Maggie Stokes NA
Makhari Yates NA
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/28/19 Junction City High School V Junction City 4:00 p.m.
03/29/19 Junction City Highschool JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/03/19 Hayden High School C Hayden 3:00 p.m.
04/05/19 Topeka West High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/08/19 Washburn Rural C Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/10/19 Topeka West C Hummer Sports Park-A 4:00 p.m.
04/12/19 Manhattan High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/16/19 Seaman High School V Seaman 4:00 p.m.
04/16/19 Seaman High School JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/17/19 Emporia High School C Emporia 4:00 p.m.
04/19/19 Highland Park High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/22/19 Manhattan High School C Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/23/19 Washburn Rural High School V/JV Washburn Rural 3:00 p.m.
04/25/19 Hayden High School JV Hayden 3:00 p.m.
04/26/19 Hayden High School V Hayden 3:00 p.m.
04/29/19 Topeka West High School C Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/30/19 Emporia High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
05/01/19 Washburn Rural High School C Washburn Rural 3:30 p.m.
05/07/19 Shawnee Heights High School V/JV Shawnee Heights 4:00 p.m.
05/13/19 - 05/16/19 Regionals V TBA TBA
05/23/19 - 05/24/19 State V TBA TBA
Roster
Varsity
First Name Last Name Grade
Coby Brown 12
Omar Ramirez 12
DeAndre Anderson 11
Logan Gage 11
Jaen McMurry 11
Aaron Neal 11
Conner Scott 11
Ben Cordova 10
Brennan Johnson 10
Jack Murphy 10
Lukas Brennan 9
Colin Daniels 9
Addison Sigg 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/26/19 Leavenworth Inv. V Leavenworth 3:30 p.m.
03/28/19 Jerry Beardslee Inv. (WR Host) V Washburn Rural 3:30 p.m.
04/03/19 Seaman JV Inv. JV Seaman 3:30 p.m.
04/05/19 Topeka Relays V Hummer Sports Park-H 3:30 p.m.
04/10/19 Shawnee Heights JV Inv. JV Shawnee Heights 3:30 p.m.
04/17/19 Washburn Rural Jr. Blue Inv. V/JV Washburn Rural 3:30 p.m.
04/19/19 - 04/20/19 Kansas Relays V Lawrence, KU TBA
04/24/19 Topeka High JV Inv. JV Hummer Sports Park-H 3:30 p.m.
04/26/19 Seaman Relays V Seaman 3:00 p.m.
05/01/19 Washburn Rural JV Inv. JV Washburn Rural 3:30 p.m.
05/03/19 Joe Shrag Inv. (T-West Host) V Hummer Sports Park-A 3:30 p.m.
05/09/19 Cenntennial League-THS V Hummer Sports Park-H 3:30 p.m.
05/17/19 Regionals V TBA TBA
05/24/19 - 05/25/19 State- Cessna Stadium V Witchita TBA
Roster
Men
First Last
Elijah Adams
Kotis Atkinson
Jalen Blackwell
Mychiah Claiborne
Davon Cushinberry
Christian Daniel
Donyel Evans
Jayce Farr
Zyon Fulton
Byron Gonzales
Guillermo Gutierrez
Cameron Harris
Connor Harris
Xavier Harrison
Ulises Herrera
Marco Hildalgo
Eli Holloman
Trent James
Tru James
Titus Jones
Carson Klingerman
Kelm Lera
Andre Martinez
David Naves
Gabe Obenieta
Tucker Richey
Tyron Robinson
Tyquarius Robinson
Tanner Scritchfield
Kee'Andre Smith
Zabiah Taylor
Ky Thomas
Ethan Thornton
Devonn Vaughn
Ross Vincent
Kaston Winans
Sheldon Woods
Miles Wright
Women
First Last
Akyrianna Adams
Cathryn Anderson
Mariah Andrick
Kiara Buckley
Paige Carpenter
Tay'Zanea Clemons
Caliyah Cobb
Krystal Coffee
Jasmine Davis
Zoe Dunekack
Tessaira Evans
Vanessa Garcia
Tonyece Jackson
Grace Kennedy
Wilnareon Lee
Alexa Lowe
Maliyah Malone
Jaci Mason
Dejah Miller
Shelby Munoz
Cierra Ransom
Jolie Regnier
Mya  Rodgers
Abigail Scritchfield
Beatriz Soto
Maggie Stokes
Lauren Stous
Dani  Swarts
Rosita Villegas
Abby  Wagemaker
Jessie Wyant
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/19/19 Emporia Dive V Emporia 4:00 p.m.
03/21/19 Emporia Swim V Emporia 4:00 p.m.
03/28/19 Topeka High Dive V Topeka - CFN - H 1:30 p.m.
03/28/19 Topeka High Swim V Topeka - CFN - H 4:00 p.m.
04/04/19 Topeka High Diving Inv. V Topeka - CFN - H 1:30 p.m.
04/04/19 Topeka High Swimming Inv. V Topeka - CFN - H 4:00 p.m.
04/10/19 Manhattan Inv. V Manhattan - KSU Nat. 3:30 p.m.
04/23/19 Topeka West Diving Inv. V Topeka - CFN - A 1:30 p.m.
04/23/19 Topeka West Swimming Inv. V Topeka - CFN - A 4:00 p.m.
04/25/19 Emporia Swimming Inv. V Emporia 4:00 p.m.
04/26/19 Manhattan Diving Inv. V Manhattan - KSU Nat. 3:30 p.m.
04/30/19 Topeka High Diving Inv. V Topeka - CFN - H 1:30 p.m.
04/30/19 Topeka High Swimming Inv. V Topeka - CFN - H 4:00 p.m.
05/03/19 City Diving Meet (T-West Host) V Topeka - CFN - A 1:30 p.m.
05/03/19 City Swim Meet (T-West Host) V Topeka - CFN - A 4:00 p.m.
05/09/19 Cenn. League Diving (THS Host) V Topeka - CFN - H 4:00 p.m.
05/10/19 Centennial League Swim (THS Host) V Topeka - CFN - H 4:00 p.m.
05/16/19 - 05/17/19 State Diving V Topeka - CFN TBA
05/17/19 - 05/18/19 State Swimming V Topeka - CFN TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Last Grade
Grace Hatesohl 12
Madison Johnston 12
Madelyn Pieschl 12
Janessa Moreno 12
Amber Ruiz 12
Kairly Barid 12
Ariana Bejanaru 11
Maricela Moreno 11
Fierra Reece 11
Alyssa Morrell 11
Marieke Joppeck 11
Zijue Peng 11
Amelia Millhuff 10
Sophia Hodge 10
Leah Starbuck 10
Claire Kibbe 10
Mia Martnez 10
Katelin Storrer 10
Olivia Palma 10
Katheryn Price 10
Irene Caracioni 10
Gracie Bush 10
Makeyla Geil 9
Olivia Ramirez-Jennings 9
Abigal Ludlum 9
Mary McGuire 9
Aubery Zimmerman 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/26/19 McPherson Inv. V McPherson Stadium TBA
03/29/19 McPherson Inv. V McPherson Stadium TBA
03/30/19 McPherson Inv. V McPherson Stadium TBA
04/01/19 Highland Park High School V Hummer Sports Park-A 5:00 p.m.
04/05/19 Cair Paravel High School V Hummer Sports Park-H 5:00 p.m.
04/09/19 Topeka West High School V/JV Hummer Sports Park-A 4:30 p.m.
04/12/19 Shawnee Heights High School JV/V Hummer Sports Park-H 4:30 p.m.
04/16/19 Manhattan High School V/JV Manhattan 5:00 p.m.
04/19/19 Lawrence Free State High School TBA Hummer Sports Park-H 4:30 p.m.
04/23/19 Hayden High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:00 p.m.
04/26/19 Junction City High School V/JV Humer Sports Park-H 4:30 p.m.
04/30/19 Topeka West High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:30 p.m.
05/03/19 Seaman High School V/JV Seaman 4:30 p.m.
05/06/19 Washburn Rural High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:30 p.m.
05/09/19 Emporia High School V/JV Emporia 4:30 p.m.
05/10/19 Lawrence High School V/JV Hummer Sports Park-H 4:30 p.m.
05/14/19--05/16/19 Regionals V TBA TBA
05/21/19 State Quarterfinals V TBA TBA
05/24/19 State Semifinals V TBA TBA
05/25/19 State Finals V TBA TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Last Grade
Alani Snook 12
Jayden Huckabay 12
Shalom Nava 12
Morgan Carranza 12
Jaelyn Gardner 12
Hayleigh Cashman 12
Phoenix Michaelis 11
Abby Wagemaker 11
Taylor Shipley 11
Lauren Dietrick 11
Alyssa Stewart 11
Lynn Rizzo 11
Elizabeth Margle 11
Laryn Murray 10
Ann Beall 10
Yadira Garcia 10
Micaela Snook 9
Amerika Whetstone 9
Trinity Carey 9
Sydney McLintock 9
Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Esmeraila Arreola-Briceno N/A
Haileigh Cashman N/A
Veronica Ceja N/A
Vanessa Cervantes N/A
Joie Francis-Ramirez N/A
Tomi Francis-Ramirez N/A
Jaelyn Gardner N/A
Casandra Hernandez N/A
Silva Hernandez N/A
Jayden Huckabay N/A
Lisa Langner N/A
Lesli Lopez N/A
Elizabeth Mugler N/A
Shalom Nava N/A
Alondra Reyes N/A
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/26/19 Shawnee Heights High School JV Western Hills GC 3:00 p.m.
03/28/19 Washburn Rural JV Cypress Ridge GC 1:00 p.m.
04/01/19 Salina Central Inv. V Salina Municipal GC 3:00 p.m.
04/08/19 Manhattan High School V Manhattan CC 1:00 p.m.
04/15/19 Topeka High Inv. V Western Hills 1:00 p.m.
04/17/19 Manhattan Inv. JV Manhattan (Stagg Hill) 8:00 a.m.
04/25/19 Seaman JV JV Village Greens GC 1:00 p.m.
04/26/19 Hutchinson Inv. V Carey Park 8:00 a.m.
04/29/19 League Meet (Rural Host) V Cypress Ridge CC 1:00 p.m.
04/30/19 City JV (Seaman Host) JV Village Greens CC 1:00 p.m.
05/02/19 Junction City Inv. V Rolling Meadows 3:00 p.m.
05/06/19 Emporia Inv. V Emporia Municipal GC 3:00 p.m.
05/13/19 Regionals V TBA TBA
05/20/19 State V Iron Horse TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Last Grade
Braiten Townsend 11
Kai Rader 11
Jayce
Mroz 11
Caden
Gosselin 11
Isaiah
Vasquez 10
Lane
Snell 10
Calvin
Heit 10
Ashby
Greer 10
Andrew
Johnson 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
03/26/19 Emporia Inv. V/JV Emporia 3:00 p.m.
03/27/19 Seaman High School JV Kossover-H 4:00 p.m.
03/28/19
Washburn Rural High School JV Kossover-A 3:30 p.m.
04/01/19 Shawnee Mission East High School V/JV Shawnee Mission 3:30 p.m.
04/02/19
Washburn Rural Quad. (Man, TH, TW, WR) V Kossover-A 3:00 a.m.
04/03/19 Highland Park High School JV Kossover-H 3:30 p.m.
04/04/19 THS JV Inv (JC, LHS, LV, MAN, TW) JV Kossover-H 3:30 p.m.
04/06/19 Washburn Rural 'All Comers Meet' V/JV Kossover-A 9:00 a.m.
04/08/19 Shawnee Heights High School JV Kossover-H 3:30 p.m.
04/09/19 Topeka West Quad. V Kossover-A 3:00 p.m.
04/10/19 Olathe West JV Olathe West 3:00 p.m.
04/12/19 Emporia Inv. JV Emporia 3:00 p.m.
04/15/19 Abilene Inv. JV Abilene 1:00 p.m.
04/15/19 Topeka West High School JV Kossover-A 3:30 p.m.
04/16/19 Leavenworth Inv. V Leavenworth 9:00 a.m.
04/16/19 Emporia High School JV Emporia 3:00 p.m.
04/18/19 Emporia Inv. V Emporia 3:00 p.m.
04/20/19 Junction City Inv. V Junction City 9:00 a.m.
04/22/19 THS V Inv. (GC, Maize, Derby, MAN, TW, LFS, WichE, JC, VC) V Kossover-H 9:00 a.m.
04/24/19 Hayden High School JV Kossover-H 3:30 p.m.
04/25/19 Varsity/JV City - (Washburn Rural Host) V/JV Kossover-A 3:30 p.m.
04/26/19 Manhattan Inv. JV Manhattan City Park 3:00 p.m.
04/29/19 Centennial League (THS Host) V Kossover-H 8:30 a.m.
04/30/19 JV Centennial League (THS Host) JV Kossover-H 8:30 a.m.
05/03/19
Regionals V TBA TBA
05/10/19-05/11/19
State V TBA TBA
Roster
Varsity
First Name Last Name Grade
Matthew Caudill 11
Jesus Cortes 10
Sam Faidley 12
Trejon James 10
Adam Kinsch 11
Juan Rios 10
Marcus Rodriguez 10
Dante Welch 10
Banks Whitney 11
Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Warren Baker 9
Nathan Basaldua 10
Jayden Beals 10
Josh Bernardino 9
Brad Blindt 9
Cameron Burnett 12
Antonio Cabello Sanchez 10
Fisher Carr 12
Carlos Castillo 11
Brendon Emery 11
Elian Figueroa 9
Jonathan Figueroa 9
Jonathan Garcia 10
Jacob Gernon 10
Moises Guiterrez-Flores 10
Cooper Hochard 10
Mason Holmberg 10
Isiah Huckins 9
Michael Parker Jackson 10
Tahj James 11
Cameron Meseke 9
Jeff Moore 9
Nabor Morales 12
David Reames 11
Gus Rios 11
Nathaniel Routsong 9
Arturo Solorio 10
Antonio Velazquez-Gonzales 12
Jeovany Velazquez-Gonzales 9
Basketball Patrick Denney
Men's Basketball
pdenney@tps501.org
Basketball Hannah Alexander
Women's Basketball
halexander@tps501.org
Bowling Heather Campbell
Bowling
hcampbell@tps501.org
Swimming Ken Bennett
Men's Swimming
kbennett@tps501.org
Wrestling Erich Singer
Wrestling
esinger@tps501.org
Winter Results
 
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
11/27/18 Black and Gold Scrimmage V/JV/Fr. Topeka High 7:00 p.m.
12/06/18 Leavenworth CNB Tourney Day 1 V Leavenworth TBA
12/07/18 Leavenworth CNB Tourney Day 2 V Leavenworth TBA
12/07/18 Leavenworth CNB Tourney Day 3 V Leavenworth TBA
12/10/18 Hayden High School Fr. Hayden High School 7:00 p.m.
12/11/18 Hayden High School JV/V Hayden High School 4:45 p.m.
12/14/18 Washburn Rura High School V/JV/Fr. Washburn Rural 4:30 p.m.
12/20/18 Emporia High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/01/19 Manhattan High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/08/19 Highland Park High School V/JV/Fr. Highland Park 4:30 p.m.
01/14/19 Fr. Boys Tourney:Washburn Rural Fr. Washburn Rural 6:00 p.m.
01/14/19 Fr. Boys Tourney:Shawnee Heights Fr. Shawnee Heights 6:00 p.m.
01/17/19 Topeka Invitational Tournament V Topeka West TBA
01/17/19 Fr. Boys Tourney: Seaman Fr. Seaman 6:00 p.m.
01/18/19 Topeka Inv. V Topeka West TBA
01/19/19 Topeka Inv. V Topeka West TBA
01/22/19 Junction City High School (BB Only) V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/25/19 Seaman High School (BB Only) V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/29/19 Topeka West High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/01/19 Junction City High School V/JV/Fr. Junction City 4:30 p.m.
02/05/19 Hayden High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/08/19 Washburn Rural High School "Royalty of Courts" V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/12/19 Emporia High School V/JV/Fr. Emporia 4:30 p.m.
02/15/19 Manhattan City High School V/JV/Fr. Manhattan 4:30 p.m.
02/19/19 Highland Park High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/27/19 - 02/28/19 Sub-State V TBA TBA
03/1/19 Sub-State V TBA TBA
03/06/19 - 03/08/19 State V TBA TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Jacqez Barksdale 11
Darren Canty 12
Terrell Carr 10
Cameren Cooks 10
Grant Cooney 11
Mario Dominguez 10
Carlos Esquibel 10
Isiah Esquibel 9
Byron Gonzales 11
Da’Vonshai Harden 10
Marques Hidalgo 11
Jalen McMurray 11
Cobe Sanders 11
Mike Smith 10
Key’Andre Smith 11
King Sutton 10
Ky Thomas 10
Larry White 12
Marvel Yates 12
Freshmen
First Name Last Name Grade
Culhan Carr 9
Dyaire Chapman 9
Azaidreon Cooper 9
Lawrence Fletcher 9
Andre Foster 9
Jaylan Fulton 9
Zyon Fulton 9
Dae’Terion Jackson 9
Jayden Leesman 9
Gabe Obenieta 9
Nazim Phillips 9
Jalen Smith 9
Clifton Stewart 9
Geivonni Williams 9
Jevhn Wilson 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
11/27/18 Black and Gold Scrimmage V/JV/Fr. Topeka High 6:00 p.m.
11/30/18 Lawrence High School V/JV/Fr. Topeka High 4:00
12/04/18 K.C. Schlagle High School V/JV/Fr. Schlagle High 4:00 p.m.
12/07/18 Junction City High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
12/10/18 Hayden High School Fr. Hayden 6:00 p.m.
12/11/18 Hayden High School V/JV Hayden TBA
12/14/18 Washburn Rural High School V/JV/Fr. Washburn Rural 4:30 p.m.
12/20/18 Emporia High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/04/19 Manhattan High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/08/19 Highland Park Highschool/td> V/JV/Fr. Highland Park 4:30 p.m.
01/11/19 Ottawa High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/18/19 Seaman High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
01/22/19 Fr. Girls Tourney Fr. Topeka West 6:00 p.m.
01/23/19 Fr. Girls Tourney Fr. Topeka High 6:00 p.m.
01/24/19 Glacier Edge Classic V. Emporia High TBA
01/24/19 Fr. Girls Tourney Fr. Highland Park 6:00 p.m.
01/25/19 - 01/26/19 Glacier Edge Classic V. Emporia High TBA
01/29/19 Topeka West V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/01/19 Junction City High School V/JV/Fr. Junction City 4:30 p.m.
02/05/19 Hayden High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/08/19 Washburn Rural High School "Royalty of Courts" V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/12/19 Emporia High School V/JV/Fr. Emporia 4:30 p.m.
02/15/19 Manhattan High School V/JV/Fr. Manhattan 4:30 p.m.
02/19/19 Highland Park High School V/JV/Fr. Topeka High 4:30 p.m.
02/28/19 Sub-State V TBA TBA
03/01/19 - 03/02/19 Sub-State V TBA TBA
03/06/19 - 03/09/19 State V Topeka High TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Morgan Carranza 12
Kyia McWilliams 12
Jillian Mongold 12
Kalyn Sales 12
Sierra Stanley 12
Jasmine Wheeler 12
Jaryn Benning 11
Ashley Chestnut 11
Tionna German 11
Phoenix Michaelis 11
Jayda Graham 10
Nevaeh Edwards 10
Gracie German 10
Skyler Jackson 10
Keiana McMillian 10
Laryn Murray 10
Zoe Caryl 9
Ja'Neysha Hendricks 9
Lilly Smith 9
Freshman
First Name Last Name Grade
Trinity Carey 9
Aamayah Cobin 9
Ava Dunekack 9
Zahra Ghazi 9
Blanca Jasso 9
Zoie Kincade 9
Aislan Levier 9
Stephanie Lucatero 9
Marisabel Munoz 9
Dejah Ramsey 9
Brynn Rodriguez 9
Aubrey Zimmerman 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
01/09/19 Topeka High Quad. (JC, SH, TH, WR) V/JV Gage Bowl 3:30pm
01/11/19 Lawrenece Free State Inv. (Boys) V/JV Royal Crest Lanes 8:00am
01/15/19 Topeka High Quad. (HP, Lea, TH, TW) V/JV Gage Bowl 3:30 p.m.
01/18/19 Lawrence Free State Inv. (Girls) V/JV Royal Crest Lanes 8:00 a.m.
01/19/19 Bishop Miege Inv. V Olathe Lanes East 1:00 p.m.
01/22/19 Topeka High Dual (Lansing) V/JV Gage Bowl 3:00 p.m.
01/22/19 Topeka High JV Inv. JV Gage Bowl 1:00 p.m.
02/05/19 Emporia Quad. (Emp, Hay, SH, TH) V/JV West Ridge Lanes 3:30 p.m.
02/06/19 Hayden Quad. (Atc, Hay, HP, TH) V/JV West Ridge Lanes 3:30 p.m.
02/11/19 Shawnee Heights Inv. (GE, Man, SH, TH, WR) V Gage Bowl 3:30 p.m.
02/13/19 V Centennial League (Girls- 10am Boys- 1pm) V West Ridge Lanes 10:00 a.m.
02/15/19 JV Centennial League (Girls- 1pm Boys- 3pm) JV West Ridge Lanes 1:00 p.m.
02/18/19 Shawnee Heights Inv. (Emp, HP, Sea, TH, SH) V/JV Gage Bowl 3:30 p.m.
02/19/19 Regionals V TBA  
02/28/19 State V TBA  
Roster
Boys Varsity
First Name Last Name Grade
Cameron Cripps 12
Samuel Faidley 12
Andrew Johnson 9
Patrick Moss 12
Marcus Rodriquez 10
Cody Sullivan 9
Boys JV
First Name Last Name Grade
Noah Bush 11
Cansas Boyd 9
Elijah Bridgman 12
Reece Foster 10
Antonio Najera 9
Jesse Padilla 10
Tanner Scritchfield 11
Girls Varsity
First Name Last Name Grade
Madison Cobb 11
Maci Nemechek 11
Shawntasea Patterson 12
Merika Pine 11
Carla Torres 12
Jillian Wiley 9
Girls JV
First Name Last Name Grade
Allana Donahue 11
Mary Joppeck 11
Rachel Newman 9
Kristie Peng 11
Abigail Scritchfield 9
Sophia Smith 9
Alex Tatum 12
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
11/28/18 Topeka West Diving Inv. V Topeka - CFN 1:30 p.m.
11/28/18 Topeka West Swimming Inv. V Topeka - CFN 4:00 p.m.
12/04/18 Emporia Diving Inv. V Emporia High School 1:00 p.m.
12/04/18 Emporia Swimming Inv. V Emporia High School 4:00 p.m.
01/08/19 Topeka West Diving Inv. V Topeka - CFN 1:30 p.m.
01/08/19 Topeka West Swimming Inv. V Topeka - CFN 4:00 p.m.
01/10/19 Emporia Swimming Inv. V Emporia High School 4:00 p.m.
01/17/19 Lawrence Swimming Inv. V Lawrence 3:30 p.m.
01/22/19 Topeka High Diving Inv. V Topeka - CFN 1:30 p.m.
01/22/19 Topeka High Swimming Inv. V Topeka - CFN 4:00 p.m.
01/24/19 City Dive Meet (THS Host) V Topeka - CFN 1:30 p.m.
01/24/19 City Swim Meet (THS Host) V Topeka - CFN 4:00 p.m.
02/01/19 Manhattan Diving Inv. V Manhattan - KSU Natatorium 6:30 p.m.
02/02/19 Manhattan Swimming Inv. V Manhattan - KSU Natatorium 10:30 a.m.
02/07/19 Centennial League Diving (T-West Host) V Topeka - CFN 3:30 p.m.
02/08/19 Centennial League Swimming (T-West Host) V Topeka - CFN 3:30 p.m.
02/14/19-02/15/19 State Diving V Topeka - CFN TBA
02/15/19-02/16/19 State Swimming V Topeka - CFN TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Paul Cabili 12
Joseph Ramirez 12
Fisher Carr 12
Gus Rios 11
Michael Jackson 10
Brennan Johnson 10
Bradley Palmer 10
Ethan Payne 10
Eli Holloman 10
Riley Mercer 10
Malcolm Lathrap 10
Jack Murphy 10
Jacob Gernon 10
Humphry Del Castillo 09
Colton Foster 09
Tanner Ham 09
Managers
Paige Carpenter N/A
Zoe DuneKack N/A
Sophie Hodge N/A
Leah Starbuck N/A
Danielle Swarts N/A
Coaches
Head Coach Kenneth Bennett
Assistant Coach Emily Hodge
Jackson Amy Watson
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
12/01/18 Emporia JV Inv. JV Emporia 9:00 a.m.
12/01/18 Mission Valley Inv. V Mission Valley 9:00 a.m.
12/06/18 Royal Valley Mixer (Atch,RV,TH,Piper) V/JV Royal Valley, Mayetta 5:30 p.m.
12/08/18 Melvin Douglas Inv. V Highland Park 9:00 a.m.
12/08/18 Shawnee Heights JV Tourney JV Shawnee Heights 9:00 a.m.
12/15/18 Emporia Winter Classic V Emporia 9:00 a.m.
01/04/19 Seaman Inv. JV Seaman 2:00 p.m.
01/09/19 Topeka High Tri. (HP,TH,TW) V/JV Topeka High 5:30 p.m.
01/12/19 Topeka High Inv. V Topeka High 9:00 p.m.
01/18/19 Holton JV Inv. JV Holton 3:30 p.m.
01/18/19 Blue Valley Northwest Inv. V Blue Valley Northwest 4:00 p.m.
01/19/19 Blue Valley Northwest Inv. V Blue Valley Northwest 9:00 a.m.
01/25/19 Manhattan JV JV Manhattan 4:00 p.m.
01/26/19 Junction City Inv. V Junction City 9:00 a.m.
02/02/19 League (Rural Host) V Washburn Rural 9:00 a.m.
02/09/19 Junction City JV Inv. JV Junction City 8:30 a.m.
02/09/19 Girls State V McPherson High School 9:00 a.m.
02/15/19 - 02/16/19 Regionals V Topeka TBA
02/22/19 - 02/23/19 State V Witchita TBA
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Maria Alatorre 12
Sean Arndt 11
Peri Bailey 11
Elijah Barron 10
Caemen Blake 10
Skyler Blevins 11
Casey Champney 9
Riley Champney 11
Caleb Christian 11
Matthew Cutshall 10
Colin Daniels 9
Steven Desch 11
Rodney English 9
Xavian Locke 12
Lauren Meier 10
Eric Mena 11
MacCaine Moore 12
Justina Nicholson 11
Connar O'Donnell 10
Justin Rager 11
Gabe Ryan 12
Daniel Smith 12
Knoll Smith 12
Isaiah Spickelmier 10
Treviante Thomas 9
Vince Vehige 11
Cody Welch 10
Michael Welch 12
Apostolo Zuniga 10
Cross Country Monica Schrag
Cross Country
mschrag@tps501.org
Football Walt Alexander
Football
walexander@tps501.org
Golf Ryan Nelson
Women's Golf
rnelson@tps501.org
Soccer Derek Snook
Men's Soccer
dsnook@tps501.org
Tennis Duane Pomeroy
Women's Tennis
dpomeroy@tps501.org
Volleyball Emma Brann
Volleyball
ebrann@tps501.org
Fall Results
 
Schedule
Click here for Freshman Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
08/24/18 Black and Gold Scrimage JV/V/Fr. Hummer Sports Park 6:00 p.m.
08/30/18 Shawnee Heights High School V Hummer Sports Park 7:00 p.m.
09/03/18 Shawnee Heights High School JV Shawnee Heights 6:00 p.m.
09/07/18 Manhattan High School V Manhattan 7:00 p.m.
09/10/18 Manhattan High School JV Chandler Field 6:00 p.m.
09/14/18 Highland Park High School V Hummer Sports Park 7:00 p.m.
09/17/18 Highland Park High School JV Highland Park 6:00 p.m.
09/21/18 Junction City High School V Junction City 7:00 p.m.
09/24/18 Junction City High School JV Chandler Field 6:00 p.m.
09/27/18 Seaman High School V Hummer Sports Park 7:00 p.m.
10/01/18 Seaman High School JV Seaman 6:00 p.m.
10/05/18 Washburn Rural High School V Hummer Sports Park 7:00 p.m.
10/08/18 Washburn Rural High School JV Washburn Rural 6:00 p.m.
10/12/18 Emporia High School V Emporia 7:00 p.m.
10/15/18 Emporia High School JV Chandler Field 6:00 p.m.
10/19/18 Topeka West High School V Hummer Sports Park 7:00 p.m.
10/22/18 Topeka West High School JV Hummer Sports Park 6:00 p.m.
10/26/18 TBA V TBA 7:00 p.m.
11/02/18 Regionals V TBA TBA
11/09/18 Sectionals V TBA TBA
11/16/18 Sub-State V TBA TBA
11/24/18 State V TBA TBA
Freshman
08/24/18 Black and Gold Scrimmage V/JV/Fr. Hummer Sports Park 6:00 p.m.
09/03/18 Shawnee Heights High School Fr. Shawnee Heights 4:30 p.m.
09/10/18 Manhattan High School Fr. Chandler Field 4:30 p.m.
09/17/18 Highland Park High School Fr. Highland Park 4:30 p.m.
09/24/18 Junction City High School Fr. Chandler Field 4:30 p.m.
10/01/18 Seaman High School Fr. Seaman High School 5:00 p.m.
10/08/18 Washburn Rural High School Fr. Washburn Rural 4:30 p.m.
10/15/18 Emporia High School Fr. Chandler Field 4:30 p.m.
10/22/18 Topeka West High School Fr. Hummer Sports Park 4:30 p.m.
Roster
Varsity/Junior Varsity
First Name Last Name Grade
Seth Alston 12
Trevon Bailey 12
Coby Brown 12
Darren Canty 12
Davon Cushinberry 12
Xavier Dunbar 12
Kieran Essman 12
Matt Garza 12
Titus Jones 12
Jordan Kratochvil 12
Jihad Lewis-El 12
Tanner Matthias 12
Joel Munganga 12
Seth Nelson 12
Troy Purvis 12
Tre'Vaughn Rainer 12
Tucker Richey 12
Johnathan Rosado 12
Ethan Sams 12
Christian Soto Martinez 12
Larry White 12
Evan Alejos 11
Deandre Anderson 11
Kotis Atkinson 11
Austin Bagby 11
Jacqez Barksdale 11
Jalen Blackwell 11
Sunseer Bland 11
Skyler Blevins 11
Grant Cooney 11
Steven Desch 11
Lauren Dietrick 11
D'Anthony Fulton 11
Logan Gage 11
Cameron Harris 11
Connor Harris 11
Cole Hoyt 11
Dylan Kennedy 11
Carson Klingerman 11
Jalen McMurray 11
Matthew Mosqueda 11
Michael Reffner 11
Tanner Scritchfield 11
Heziki Sexton 11
Kee'Andre Smith 11
Dylan Tripe 11
Ethan Ward 11
Darion Abbott 10
Camen Blake 10
Tyler Burns 10
Mychiah Claiborne 10
Bradley Crider 10
Matthew Cutshall 10
David Escobar 10
Donyel Evans 10
Jayce Farr 10
Da'Vonshai Harden 10
Evan Hayes 10
Calvin Heit 10
Eli Holloman 10
Gregory James 10
Trenton James 10
Troy James 10
D'Angelo Jordan 10
Tayari Lindsay 10
Jayvahn Moten 10
Carson Pendelton 10
Angelous Perez 10
Daniel Sanders 10
Frederick Sanders 10
Trevor Simmons 10
Kaden Smith 10
Ky Thomas 10
Sheldon Woods 10
Ricky Wright 10
Freshmen
First Name Last Name Grade
Mark Booker III 9
Trevor Brown 9
Tyjuan Coleman 9
Azidreon Cooper 9
Colin Daniels 9
Rodney English 9
Andre Foster 9
Reece Foster 9
Zyon Fulton 9
9 Gibson 9
Daeterian Jackson 9
Tru James 9
Lucas Lindsay 9
Zeke Lucio 9
Jeff Moore 9
Keyauntae Moore 9
Xavion Phannix 9
Tyelor Simmion 9
David Smith 9
Jalen Smith 9
Clifton Steward, Jr 9
Urhines Sutton 9
TreViante Thomas 9
Gage Wagner 9
Bradon Wells 9
Jaydon Wells 9
Geivonnii Williams 9
Miles Wright 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
08/23/18 Black & Gold Scrimmage V/JV/Fr. Topeka High 6:00 p.m.
08/27/18 Topeka High Tri. (Emp, Hay, TH) V/JV Topeka High 5:00 p.m.
08/30/18 Shawnee Mission South Quad. (TBA, SMN, SMS, TH) V/JV Shawnee Mission South 5:00 p.m.
09/01/18 Junction City JV Inv. JV Junction City 9:00 a.m.
09/04/18 Olathe West Tri. (WR, Olathe W, TH) V Olathe West 5:00 p.m.
09/04/18 Highland Park JV Quad. (Emp, HP, Sea, TH) JV Highland Park HS 5:00 p.m.
09/10/18 Shawnee Mission N. Tri. (SMN, HP, TH) V/JV Shawnee Mission North 5:00 p.m.
09/13/18 Emporia High Tri. (Emp, JC, TH) JV/V Emporia High 5:00 p.m.
09/18/18 Manhattan Quad. (Con, Man, TH, TW) V Manhattan 5:00 p.m.
09/20/18 Highland Park JV Tri. (HP, TH, TW) JV Highland Park 5:00 p.m.
09/22/18 Tonganoxie Inv. V Tonganoxie 8:00 a.m.
09/27/18 Highland Park Tri. (HP, TH, TW) V Highland Park 5:00 p.m.
09/27/18 Junction City JV Quad. (TH, Man, JC, E) JV Junction City 5:00 p.m.
10/02/18 Junction City Tri. (JC, Sea, TH) V/JV Junction City 5:00 p.m.
10/03/18 Washburn Rural JV Tri. (TH, TW, WR) JV Washburn Rural 5:00 p.m.
10/06/18 JV League (TW Host) JV Topeka West 9:00 a.m.
10/06/18 Manhattan Inv. V Manhattan High 9:00 a.m.
10/09/18 Topeka West Quad (Leav, Sea, TH, TW) V Topeka West 5:00 p.m.
10/09/18 Seaman High JV Quad (Leav, Sea, TH, TW) JV Seaman High School 5:00 p.m.
10/13/18 Abilene Inv. V Abilene 9:00 a.m.
10/20/18 Sub State V TBA 2:00 p.m.
10/26-27/18 State V TBA TBA
Freshman
08/23/18 Black & Gold Scrimmage V/JV/Fr. Topeka High 6:00 p.m.
09/06/18 Shawnee Heights Quad.(LFS, SH, TH, TW) Fr. Shawnee Heights 5:00 p.m.
09/10/18 Topeka High Tri. (TH, TW, WR) Fr. Topeka High/td> 5:00 p.m.
09/11/18 Rossville High Quad.(TH, TW, RV, HP) Fr. Rossville High 5:00 p.m.
09/20/18 Rock Creek Quad. (RC, Riley Co, SL, TH) Fr. Rock Creek 5:00 p.m.
09/24/18 Hayden Tri. (Man, Hay, TH) Fr. Hayden 5:00 p.m.
09/29/18 Freshamn League Fr. Topeka High 9:00 a.m.
10/01/18 Emporia Quad. (Emp, Sea, TH, TW) Fr. Emporia High 5:00 p.m.
10/02/18 Topeka High Quad. (Emp, Sea, TH, WR) Fr. Topeka High 5:00 p.m.
10/06/18 Perry Lecompton Inv. Fr. Perry Lecompton 9:00 a.m.
10/08/18 Topeka High Tri.(Emp, JC, TH) Fr. Manhattan 5:00 p.m.
10/10/18 Manhattan Quad. (Hay, Man, TH, WR) Fr. Manhattan 5:00 p.m.
Roster
Varsity
First Name Last Name Grade
Alynne Kettler 12
Katrina Lassiter 12
Jolie Regnier 12
Alexis Smith 12
Jaryn Benning 11
Ashley Chestnut 11
Maliyah Malone 11
Ronnie Raines 11
Keara Amaro 10
Jaycie Regnier 10
Dejah Miller 9
Junior Varisty
Tionna German 11
Destini Gibbs 11
Phoenix Michaelis 11
Roshele Reyes 11
Irene Caracioni 10
Kyia Jenson 10
Nyajia Washington 10
Neveah Brooks 9
Ja'Neysha Hendricks 9
Aubrey Zimmerman 9
Freshman
Alexis Brown 9
Jasmine Davis 9
Ja'Neysha Hendricks 9
Mia Kelly 9
Grace Kennedy 9
Zoie Kincade 9
Maria Paul 9
Olivia Ramirez-Jennings 9
Cailiana Rocha 9
Americka Whetstone 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
08/28/18 Spring Hill High School JV Paola Country Club 3:00 p.m.
08/29/18 Seaman JV Inv. JV Village Greens Country Club 3:00 p.m.
09/06/18 Topeka West JV Inv. (North Topeka Golf Center) JV North Topeka Golf Center 3:00 p.m.
09/06/18 Wamega High School (Wamego Country Club) V Wamego Country Club 3:00 p.m.
09/11/18 Hayden Inv. (Shawnee County Country Club) V Shawnee Country Club 3:00 p.m.
09/17/18 Topeka West City Inv. (Shawnee County Country Club) V Shawnee Country Club 1:00 p.m.
09/19/18 Topeka High Inv. (North Topeka Golf Club) V North Topeka Golf Center 3:00 p.m.
09/24/18 League (Junction City Host) V Rolling Meadows 1:00 p.m.
09/27/18 Hutchison Inv. (Carey Park Golf Club) V Hutchinson 1:00 p.m.
09/27/18 Junction City Inv. (Rolling Meadows) V Junction City 3:00 p.m.
10/01/18 Manhattan Inv. (Manhattan Country Club) V Manhattan Country Club 1:00 p.m.
10/04/18 Manhattan High JV Girls Golf JV Manhattan Country Club 3:00 p.m.
10/08/18 Regionals V TBA 8:00 a.m.
10/15/18 State V TBA 8:00 a.m.
Roster
First Name Last Name Grade
Amber Schmidt 12
Gabrielle Horton 11
Abbie Cruse 10
Kelista Kylen 10
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
08/28/18 Lawrence High School JV/V Lawrence 4:30 p.m.
08/30/18 Hayden High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
09/04/18 KAMO Tournament V DAC - Switzer 5:00 p.m.
09/05/18 KAMO Tournament V DAC - Switzer TBA
09/08/18 KAMO Tournament V DAC - Switzer TBA
09/11/18 Topeka West High School JV/V HSP - A 4:30 p.m.
09/13/18 Shawnee Heights High School JV/V Shawnee Heights 4:30 p.m.
09/18/18 Junction City High School JV/V Junction City 4:30 p.m.
09/20/18 Emporia High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
09/24/18 Lansing High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
10/02/18 Highland Park High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
10/04/18 Manhattan High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
10/09/18 Topeka West High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
10/11/18 Cair Paravel High School V HSP - H 5:00 p.m.
10/16/18 Washburn Rural High School JV/V Washburn Rural 4:30 p.m.
10/18/18 Seaman High School JV/V HSP - H 4:30 p.m.
10/23/18 Regionals V TBA TBA
10/24/18 Regionals V TBA TBA
10/25/18 Regionals V TBA TBA
10/30/18 State Quarterfinals V TBA TBA
11/02/18 State Semifinals V TBA TBA
11/03/18 State Finals V TBA TBA
First Name Last Name Grade
Varsity
Seiler Gomez 12
Joel Gonzalez, Jr. 12
Omar Gonzalez 12
Guillermo Gutierrez 12
Jose Lopez-Medina 12
Drew Mahan 12
Christopher Sanchez 12
Antonio Valasquez 12
Carlos Cabrera 11
Philip Canady 11
Carlos Castillo 11
Matt Mahan 11
Victor Orozco 11
Ephraim Schlingensiepen 11
Christian Torres 11
Cooper Hochard 10
Adolfo Lopez 10
Jack Murphy 10
Omar Ramirez 10
Juan Rios 10
Connor Stapleton 10
Nathan Swaffer 10
Kelm Lear 9
Junior Varsity
Luis Arellano 11
Ricky Campos 11
Alegandro Garay 11
Juan Rodriguez 11
Juan Ceja 10
Freddie Ford 10
Ernesto Garcia-Retana 10
Moises Gutierrez 10
Malcolm Lathrop-Allen 10
Adolfo Lopez 10
Ethan Payne 10
Juan Rios 10
Connor Stapleton 10
Nathan Swaffar 10
Erick Torres 10
Jaedon Blocker 9
Lukas Brennan 9
Casey Champney 9
Colt Foster 9
Jose Garcia 9
Aldo Guayardo Castillo 9
Jose Hernandez 9
Braden Humphrey 9
Isaiah Huckins 9
Kelm Lear 9
Brayan Nunez-Espinoza 9
Tyelor Simmons 9
Dylan Weichert 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
08/23/18 Wamego Inv. V Wamego 3:00 p.m.
08/23/18 Emporia Inv. JV Emporia 3:30 p.m.
08/28/18 Seaman High School JV Kossover 4:00 p.m.
09/01/18 Seaman Inv. JV Seaman 9:00 a.m.
09/04/18 Manhattan JV Inv. JV Manhattan City Park 3:00 p.m.
09/05/17 Topeka High Quad.(Man, SH, TH,TW) V Kossover 3:30 p.m.
09/05/18 Shawnee Heights High School JV Lake Shawnee 4:00 p.m.
09/06/18 Topeka High JV Inv. (Emp, LFS, Man, Mary, TH) JV Kossover 3:30 p.m.
09/10/18 Lawrence Quad. (Law, TH, TW, WR) V Lawrence 3:00 p.m.
09/12/18 Topeka High Inv. V Kossover 9:00 a.m.
09/12/18 Topeka High School JV Kossover 3:30 p.m.
09/18/18 Emporia High School JV Kossover 3:30 p.m.
09/19/18 Junction City JV Inv. JV Junction City 3:00 p.m.
09/19/18 Hayden High School JV Kosover 4:00 p.m.
09/20/18 Varsity City Meet (Host Hayden) V Kossover 3:00 p.m.
09/24/18 JV City (Host Hayden) JV Kossover 3:00 p.m.
09/24/18 Emporia Inv. V Emporia 3:00 p.m.
09/25/18 Highland Park High School V/JV Highland Park 3:30 p.m.
09/27/18 Washburn Rural High School JV Kossover 3:30 p.m.
10/01/18 League (Host Seaman) V Kossover 8:30 a.m.
10/03/18 JV League (Host Seaman) JV Kossover 9:00 a.m.
10/06/18 Regionals V Kossover TBA
10/12/18-10/13/18 State V TBA TBA
First Name Last Name Grade
Ariana Bejanaru 11
Madison Cobb 11
Angelica Comahig 11
Taya Davis 11
Lily Espinoza 12
Daylynn Johnson 9
Madison Johnston 12
Marieke Jppck 11
Estella McCall 11
Jocelyn Mercer 11
Beth Peterson 10
Madelyn Pieschl 12
Alondra Reyes-Baleazar 12
Eva Rios 9
Schedule
Date Opponent Level Location Time(s)
09/01/18 Manhattan Inv. V/JV Manhattan 9:00 a.m.
09/08/18 Joe Schrag Inv. V/JV Topeka 9:00 a.m.
9/15/18 Baldwin Inv. V Baldwin Golf Course 8:30 a.m.
09/22/18 KU Rim Rock Inv. V/JV Lawrence 9:00 a.m.
09/29/18 Seaman Inv. V/JV Shawnee N. 9:00 a.m.
10/06/18 City (Seaman Host) V/JV Shawnee N. 9:00 a.m.
10/13/18 League (Emporia Host) V/JV Emporia 10:00 a.m.
10/20/18 Regionals V TBA 10:00 a.m.
10/27/18 State (Lawrence Rim Rock) V Lawrence Rim Rock TBA
Erich Singer

Erich Singer

Athletics Director

esinger@tps501.org

Althea Henderson

Executive Secretary

ahenderson@tps501.org  

Forms

KSHSAA Reqs

THS Reqs